ПЕТЪР ЧУХОВ ПРЕДСТАВИ ТВОРЧЕСТВОТО СИ В РЕГИОНАЛНА БИБЛИОТЕКА „ПАРТЕНИЙ ПАВЛОВИЧ”

На 12 септември в зала „Диоген Вичев” поетът Петър Чухов представи пред силистренци цялостното си творчество. Събитието беше част от празничната програма, свързана с Дните на Силистра.

Вълнуващото авторско литературно четене пред силистренската публика беше съпроводено с философски размисли и стилен литературно-критичен анализ. На събитието присъстваха и членовете на рок групата „Субдибула“ със солистката си - силистренката Ели Раданова. Тази вечер те ще свирят за публиката на Силистра.

ВИЗИТКА: Петър Чухов е роден на 23 юни 1961 г. в София. Бакалавър по библиотечни науки на Държавния библиотекарски институт и магистър по социология на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Автор на стихосбирки, книги с проза и книга за деца. Творбите му са преведени на 20 езика и публикувани в над 20 държави. Носител на много награди, сред които Наградата на музея „Башо“ в Япония, „Славейкова награда“, „Иван Николов“ за най-добра стихосбирка, Специална награда „Развитие“ за нов български роман, Голямата награда за SMS поезия, „Златен ланец“, „Магията любов“, Национална награда за лирика „Иван Пейчев“, номинация за международната литературна награда „Балканика“. Носител е на множество национални и международни награди, дългогодишен член на журито на едни от най-авторитетните литературни конкурси у нас, регионален редактор за България в Балкански литературен вестник, член на Управителния съвет на Българския П.Е.Н.-център, Сдружение на български писатели, Български хайку клуб, Хайку клуб „София“, World Haiku Association и Musicautor.

Автор на музика и текстове, свири в много рок групи („Субдибула“, „Тутакси“, „Стенли“, „Гологан“), представя стиховете си с групата за поезия и алтернативен рок „ЛаТекст“.

ТВОРЧЕСТВО: „Градината на слабата реалност“ (1995; награда за дебют на конкурса „Южна пролет“), „Руни“ (1998), „Мулето на Педро“ (1999; книга на годината на сп. „Егоист“), „Провинции“ (2000), „Малки дни“ (2002; Национална награда за поезия „Иван Николов“), „Снежни човеци“ (2003; Специална награда на конкурса за нов български роман „Развитие“), „По-скоро никога“ (2004, по която до 2010 г. се играе спектакъл, осъществен от Театър-лаборатория @лма @лтер), „Три“ (2010), „Когато се завръщат еднорозите“ (2011), на двуезичната (на български и английски) книга с хайку и сенрю „Безопасни игли“ (2008; 2010), по която също е създаден спектакъл с премиера в ТР Сфумато през октомври 2011 г. и която излиза и в Ирландия на ирландски (гейлик) и български – Biorбin Dhъnta (Original Writing, Dublin, 2012), „Когато се завръщат еднорозите“ (2011), детската книга в три части „Игри без играчки“ (2012), „Камуфлаж“ (2014), „Сбогуване с нарцисизма“ (2015), „АДdicted“ (2017), „Достатъчно дълго“ (2019), „Есенен Великден“ (2021), „Запокитеност“ (2021) и „Тишината е спяща красавица“ (2023).

ЙОРДАН ЗЕБИЛЯНОВ ПРЕДСТАВИ КРАЕВЕДСКАТА СИ КНИГА „СТУДЕНА ЗЕМЯ” В СИЛИСТРА

На 9 септември, в зала „Диоген Вичев”, силистренската публика посрещна с овации Йордан Зебилянов.

ВИЗИТКА: Йордан Зебилянов е роден през 1943 г. в с. Честименско, Добричка област. Завършва българска филология във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. Дълги години работи като литературен сътрудник и завеждащ отдел „Култура“ на вестник „Силистренска трибуна“. От 1986 г. живее в Русе и е отговорен секретар на окръжния всекидневник „Дунавска правда“, а след промяната на името му във в. „Утро“, е негов зам. главен и главен редактор до 1993 г.

Йордан Зебилянов представи първата си краеведска книга „Студена земя”, описваща тегобите на българското население под румънска окупация. В нея той разкрива историческите причини за Добруджанския въпрос и разказва за нерадостната съдба на преселниците.

Борис Христов – за автора: „Съдбовно свързан с Добруджа (тук е роден и израсъл), авторът възкресява с колоритно слово драматичната преселническа участ на един народ, който като отбрулен лист от вятъра на историята намира убежище в тази „студена земя“. Епопея на една премълчана война, книгата е същевременно и просветление за племето и рода, откъдето идем - памет за страданията на предците и бащинска заръка към потомците.”

Силистренските читатели могат да намерят книгата във фондовете на Регионална библиотека „Партений Павлович”.

1704205665514

Дарение от 37 книги за малките читатели получи Регионална библиотека „Партений Павлович”. Подаръкът е от фондация „Детски книги” и включва интересни и красиво илюстровани книжки от различни отрасли на знанието и художествена литература. Сред новите заглавия са „Митологичен атлас”, „Хроники - наука и технологии - пътуване през историята”, „Щастие за деца” и др. Част от новите книги ще бъдат включени в списъците за Националната награда „Бисерче вълшебно”. Тя е посветена на съвременните детски книги, а децата от гр. Силистра са сред най-активните участници в номинациите за най-добри нови книги.

В Регионална библиотека „Партений Павлович” бе представена най-новата книга на автора Стоян Цонев „Самси Бойчо, вехта войвода”. В книгата се разказва за забравената слава на героичния Бойчо войвода и неговите братя Цеперански. Авторът гостува в силистренската библиотека по покана на историка и общественик Георги Балушев. Съорганизатор на събитието е НЧ "Паисий Хиленарски"- село Айдемир. В събитието взеха участие и ученици от ОУ "Г. С. Раковски" – с. Ситово.

1698828600079

По повод деня на народните будители – 1-ви ноември, екипът на Регионална библиотека „Партений Павлович” поднесе цветя пред паметната плоча на патрона на библиотеката. Роденият в гр.Силистра в края на 17-ти век епископ Партений Павлович е cpeд пъpвитe възpoждeнци, пoдгoтвили пoчвaтa зa явявaнeтo нa Πaиcий. Toй e eдин oт пъpвитe cвeтcĸи пиcaтeли в нaшaтa литepaтypa, нoвaтop в пoeтичния и пoвecтвoвaтeлния жaнp, гoлям южнocлaвянcĸи и бългapcĸи ĸнижoвниĸ, оставил дълбoĸи cлeди в дyxoвнaтa иcтopия нa нapoдa ни пpeз ХVІІІ в.

В момента има 311  гости и няма потребители и в сайта

Този сайт използва бисквитки (cookies) за повишаване на ефективността си.