Регионална библиотека „Партений Павлович”

обявява

Общински конкурс „Коледна магия”
за рисунка, снимка и разказ

Условие за участие в конкурса

            Конкурсът цели развитието на творчеството и въображението на децата. Да се стимулира емоционално-естетическото отношение на подрастващите към българските традиции и обичаи. Да се създаде настроение в духа на коледните празници сред децата на община Силистра на тема „Коледна магия”.

Конкурсът ще се проведе в три направления:
1. Рисунка
2. Снимка
3. Разказ

Участниците във всяко направление ще се разделят
в три възрастови групи:
Първа възрастова група - 6 - 8 години
Втора възрастова група - 9 - 11 години
Трета възрастова група - 12 - 14 години

         Всеки участник може да се включи само в едно направление на конкурса и с една творба.


Технически изисквания:

Направление: Рисунка:

         Рисунка формат А4 или А3, техниката е по избор.

Направление: Снимка:

            Снимка с формат 15 см на 21 см, отпечатана на хартиен носител. Условието е снимката да бъде любителска. Снимката може да бъде направена в семейна атмосфера - пред камина, до елхата с любима книга или сред коледната украса.

Направление: Разказ:

            Кратък разказ на коледна тематика. Литературната творба да бъде напечатана на лист А4, обем до една машинописна страница, шрифт „12” „Times New Roman”, разредка „1”.

            На гърба на всяка творба да бъде написана следната информация: трите имена на автора, години, клас, училище и телефон за връзка.

          
            Срок за приемане на творбите: 10 декември 2024 година в Детски отдел на Регионална библиотека „Партений Павлович”- Силистра. Телефон за връзка 086 822 230.

            Жури в състав от учители по български език, учители по рисуване и библиотекари ще определи победителите от трите направления в трите възрастовите групи.


            Творбите ще бъдат експонирани в изложба на първия етаж в библиотеката, а награждаването ще бъде на 19.12.2024 година от 17.00 часа.

            Каним всички деца на възраст от 6 до 14 години да участват в конкурса „Коледна Магия”!

Виктория Бешлийска представи романа „Нишка” в РБ ”П. Павлович”

Истински празник за почитателите на творчеството на един от най-популярните съвременни писатели – Виктория Бешлийска, беше представянето на романа „Нишка” в Силистра. То се проведе на 22-октомври и събра многобройна аудитория. Най-новата творба на талантливата майсторка на словото беше представена от Димитър Риков – главен редактор на издателство „Софтпрес”. В емоционален разговор с читателите Виктория Бешлийска говори за нишките, които ни свързват с дома и рода, за прототипите на героите, за несбъднатата любов, за волята да отстояваш себе си. Авторката сподели интересни факти за личностите, които описва в романа – силните жени от Еленския Балкан, които не се колебаят да изпълнят мечтите си – да отидат на поклонение в Йерусалим, да построят сами къща за семейството си, да тръгнат с любимия към неизвестното. В презентацията гостите на вечерта имаха възможност да видят природни картини, къщи, семейни снимки, които са вдъхновили писателката за изграждането на литературните герои. В представянето на обичаната авторка се включиха чрез видео нейни познати, които разказаха интересни факти за личността ѝ. Много от присъстващите почитатели на творчеството на Виктория Бешлийска задаваха въпроси за творческия процес на създаване на нейните романи, за факти, свързани с героите, за силата на думите, с които си служим.

Вечерта продължи до късно с поздравления, снимки с авторката и раздаването на автографи на желаещите.

Благодарим на Виктория Бешлийска за представянето на творчеството ѝ в Регионална библиотека – Силистра и пожелаваме нови творчески вдъхновения!

ПОЕТЕСАТА МИЛЕНА ГУНЧЕВА В СИЛИСТРА
 
Поетесата Милена Гюрова-Гунчева гостува за втори път в силистренската библиотека, като първото й гостуване беше отново през месец септември, преди три години.
Г-жа Галина Раева – директор на библиотеката, представи авторката, нейното поетично творчество и най-новата й книга „Среща в сърцето”. Литературата е светът, в който Милена Гюрова-Гунчева се чувства завършена и свободна. Поезията ѝ е емоционална, откровена, светла и позитивна. Стиховете й имат своя специфична форма, ритмична стъпка, поетична стилистика и образност. Михаил Гаврилов ги описва като „ удоволствие от играта с ритъма и музиката на словото, от експеримента със звука, цвета, мириса и смеха, с философията на простите неща и радостта от незначителното за другите.” Райна Константинова споделя, че „поетесата изказва чувствата си философски осмислено, разбираемо и достъпно.”
 
ВИЗИТКА
Милена Гюрова-Гунчева е родена и е живяла дълги години в Добруджа. Магистър по управление на човешките ресурси. От около 20 години живее в София. Работила е като преподавател, обучител по медиация, експерт и началник отдел "Административно обслужване", председател на Центъра за спогодби и медиация - Софийски районен съд (2014-2016) и др. Омъжена, майка на три прекрасни деца. Споделя, че семейството е смисълът на живота й.
Автор на пет книги - "Танц в жарта"(2005), "Обичам те"(2011), "Феникс"(2014) и "Рисувам те, Утре!" (2021) и „Среща в сърцето” (2024).
 

ПЕТЪР ЧУХОВ ПРЕДСТАВИ ТВОРЧЕСТВОТО СИ В РЕГИОНАЛНА БИБЛИОТЕКА „ПАРТЕНИЙ ПАВЛОВИЧ”

На 12 септември в зала „Диоген Вичев” поетът Петър Чухов представи пред силистренци цялостното си творчество. Събитието беше част от празничната програма, свързана с Дните на Силистра.

Вълнуващото авторско литературно четене пред силистренската публика беше съпроводено с философски размисли и стилен литературно-критичен анализ. На събитието присъстваха и членовете на рок групата „Субдибула“ със солистката си - силистренката Ели Раданова. Тази вечер те ще свирят за публиката на Силистра.

ВИЗИТКА: Петър Чухов е роден на 23 юни 1961 г. в София. Бакалавър по библиотечни науки на Държавния библиотекарски институт и магистър по социология на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Автор на стихосбирки, книги с проза и книга за деца. Творбите му са преведени на 20 езика и публикувани в над 20 държави. Носител на много награди, сред които Наградата на музея „Башо“ в Япония, „Славейкова награда“, „Иван Николов“ за най-добра стихосбирка, Специална награда „Развитие“ за нов български роман, Голямата награда за SMS поезия, „Златен ланец“, „Магията любов“, Национална награда за лирика „Иван Пейчев“, номинация за международната литературна награда „Балканика“. Носител е на множество национални и международни награди, дългогодишен член на журито на едни от най-авторитетните литературни конкурси у нас, регионален редактор за България в Балкански литературен вестник, член на Управителния съвет на Българския П.Е.Н.-център, Сдружение на български писатели, Български хайку клуб, Хайку клуб „София“, World Haiku Association и Musicautor.

Автор на музика и текстове, свири в много рок групи („Субдибула“, „Тутакси“, „Стенли“, „Гологан“), представя стиховете си с групата за поезия и алтернативен рок „ЛаТекст“.

ТВОРЧЕСТВО: „Градината на слабата реалност“ (1995; награда за дебют на конкурса „Южна пролет“), „Руни“ (1998), „Мулето на Педро“ (1999; книга на годината на сп. „Егоист“), „Провинции“ (2000), „Малки дни“ (2002; Национална награда за поезия „Иван Николов“), „Снежни човеци“ (2003; Специална награда на конкурса за нов български роман „Развитие“), „По-скоро никога“ (2004, по която до 2010 г. се играе спектакъл, осъществен от Театър-лаборатория @лма @лтер), „Три“ (2010), „Когато се завръщат еднорозите“ (2011), на двуезичната (на български и английски) книга с хайку и сенрю „Безопасни игли“ (2008; 2010), по която също е създаден спектакъл с премиера в ТР Сфумато през октомври 2011 г. и която излиза и в Ирландия на ирландски (гейлик) и български – Biorбin Dhъnta (Original Writing, Dublin, 2012), „Когато се завръщат еднорозите“ (2011), детската книга в три части „Игри без играчки“ (2012), „Камуфлаж“ (2014), „Сбогуване с нарцисизма“ (2015), „АДdicted“ (2017), „Достатъчно дълго“ (2019), „Есенен Великден“ (2021), „Запокитеност“ (2021) и „Тишината е спяща красавица“ (2023).

ЙОРДАН ЗЕБИЛЯНОВ ПРЕДСТАВИ КРАЕВЕДСКАТА СИ КНИГА „СТУДЕНА ЗЕМЯ” В СИЛИСТРА

На 9 септември, в зала „Диоген Вичев”, силистренската публика посрещна с овации Йордан Зебилянов.

ВИЗИТКА: Йордан Зебилянов е роден през 1943 г. в с. Честименско, Добричка област. Завършва българска филология във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. Дълги години работи като литературен сътрудник и завеждащ отдел „Култура“ на вестник „Силистренска трибуна“. От 1986 г. живее в Русе и е отговорен секретар на окръжния всекидневник „Дунавска правда“, а след промяната на името му във в. „Утро“, е негов зам. главен и главен редактор до 1993 г.

Йордан Зебилянов представи първата си краеведска книга „Студена земя”, описваща тегобите на българското население под румънска окупация. В нея той разкрива историческите причини за Добруджанския въпрос и разказва за нерадостната съдба на преселниците.

Борис Христов – за автора: „Съдбовно свързан с Добруджа (тук е роден и израсъл), авторът възкресява с колоритно слово драматичната преселническа участ на един народ, който като отбрулен лист от вятъра на историята намира убежище в тази „студена земя“. Епопея на една премълчана война, книгата е същевременно и просветление за племето и рода, откъдето идем - памет за страданията на предците и бащинска заръка към потомците.”

Силистренските читатели могат да намерят книгата във фондовете на Регионална библиотека „Партений Павлович”.

В момента има 581  гости и няма потребители и в сайта

Този сайт използва бисквитки (cookies) за повишаване на ефективността си.