Паметна плоча ПО СЛУЧАЙ 90 ГОДИНИ ОТ ОСВОБОЖДЕНИЕТО НА СИЛИСТРА ОТ ОСМАНСКО РОБСТВО

Местоположение: кръстовище на ул. "Дръстър" и ул. "Хан Омуртаг", на къщата на Бояджи Яни, където е отседнал ген. Цимерман, командир на руския отряд, освободил Силистра през февр.1878 г. Датировка: 1968 г.

Исторически факти: В ранната утрин на 10 (23) февр.1878 г. комендантът на силистренската крепост, придружен от двама парламентьори, възседнали коне, потегля за с. Алмалий. Там бил лагерът на руските полкове и главната квартира на руското командване. След един час комендантът на силистренската крепост, който е и командир на тукашния гарнизон, се връща в града заедно с парламентьорите. Турските войски се нареждат в строй и чакат заповед за потегляне. Настъпват решителни минути. Християнското население се покачило по стените на крепостта от държавната болница до Дунавската порта, а турското население се позиционирало от болницата до Чаир махле. След дадения сигнал започва предаването на крепостта от турците на русите. Първо турската флота, която била на зимовка в “Лома”, излиза на открития Дунав и по течението потегля за Десния Дунав. Пехотата, кавалерията и артилерията напускат Силистра през Западната порта „Стамбол-капия“, през шосето за Шумен, покрай Калипетрово, начело с музиката си, която свири прощален военен марш „Кал селяметлен“ („Остани с мир“). Преди още да са се изтеглили напълно, през „Варош-капия“ започнали да влизат руските войски, които били предимно кавалерийски части, като заемат разстоянието от Цариградската врата до Дунавската врата. “Влизането в града – се чете в донесението на командира на ХІV армейски корпус, – беше много интересно: полусотнята изпратени заптии предаваше на челото на колоната особен колорит. Валът и площадът бяха препълнени от народ, празнично облечен. При влизането в града турската пехотна стража взе на почест. По балконите се трупаха жени, а по улиците – християнското население. Турците намръщени се спотайваха по гробищата и джамиите. Камбаните биеха. В конака ми бяха представени от губернатора почетните и управляващите лица в града. След обичайните приветствия и кафе, аз поведох успокояващ разговор. Накрая командирът на донските казаци получи цветя, поднесени от българки. На победителите беше връчен и ключът от крепостта Силистра.”

Челната колона, заедно със своя командир, се спряла пред къщата на Бояджи Яни, в която командващият рус­ките части ген. Цимерман, отседнал на квартира. Плочата е поставена на 10 февр. 1968 г., по случай честванията на 90-годишнината от Освобождението на България и Силистра от османско робство.

Ген. Аполон Ернестович Цимерман (1825–1884) е завършил военна академия. Заемал е високи длъжности в руската армия. В началото на Руско-турската война от 1877–1878 г. е назначен за командващ на ХІV корпус, който е действал в Долния Дунав и Добруджа. След войната ген. Цимерман става член на военния съвет на руската армия.

Надпис: На 10 февруари 1878 г. на това място бяха посрещнати братските руски войски при Освобождението на град Силистра

2024  Регионална библиотека "Партений Павлович"   globbersthemes joomla templates