ПАМЕТНА ПЛОЧА 80 ГОДИНИ ОТ ВЪЗВРЪЩАНЕТО НА ЮЖНА ДОБРУДЖА КЪМ ОТЕЧЕСТВОТО (КРАЙОВСКА СПОГОДБА - 1940 Г.)

Датировка: 14 септември 2020 година

Местоположение: градинка пред Бизнесинкубатор

Автор: изработена от ЕТ „ВАЛЕРОС– МАРКОНИ” – Валери Марков

Материал: Гранит

Исторически факти: Плочата е посветена на 80 годишнината от възвръщането на Южна Добруджа към Отечеството. Инициативата за нейното изграждане е на проф. доктор Иван Гаврилов и на родолюбиви силистренци.

В началото на април 1940 г. започва дипломатическа акция за мирното възвръщане на Южна Добруджа към България. Англо-френският блок, и силите на Оста (Германия и Италия), и Съветският съюз и САЩ, и балканските съюзници на Румъния – Турция и Югославия, принципно признават справедливостта на българските искания. През лятото на 1940 г. събитията се развиват много бързо. На 22 юни капитулира Франция. На 26 юни съветското правителство връчва на Румъния нота за предаване на Бесарабия и Северна Буковина на СССР. Румъния е лишена от подкрепата на бившите си западни покровители, а съюзниците й на Балканите имат свои проблеми за решаване. Румъния не може да издържи на враждебните отношения с тримата си съседи – СССР, Унгария и България, които се стремят към ревизиране на румънските граници. Букурещ приема съветските искания и на 30 юни 1940 г. новата румънско-съветска граница е вече установена. Създават се обективни условия за решителни български действия по наболелия добруджанския въпрос.

В румънския град Крайова на 19 август 1940 г. започват българо-румънски преговори. На 7 септ. 1940 г. в резултат на дипломатическите усилия на българското правителство и вследствие на упражнен силен дипломатически натиск от страна на някои от Великите сили върху Румъния, се подписва Крайовският мирен договор /Крайовската спогодба/. Съгласно него, анексираната от Румъния след Междусъюзническата война Южна Добруджа, се връща на Царство България. Според някои съвременни политици, този договор е „Второто Съединение на България”. Подписването на Крайовския мирен договор премахва една несправедливост по отношение на българското население и българската държава в Южна Добруджа и установява трайни, и международно признати граници с Румъния. Работата по организирането и провеждането на преговорите по подписване на Крайовската спогодба се осъществяват от Петдесет и осмото правителство на Царство България с Министър-председател проф. Богдан Филов.

Освобождаването на Южна Добруджа и установяването на българска власт се провежда от 21 септ. 1940 г. и чрез мащабна военна операция. Основното участие на сухопътните сили е от частите на Трета армия с командир Генерал-майор Георги Попов и се провежда в съответствие със „Заповедъ по Българската войска“ подписана лично от Цар Борис ІІІ. За установяване на българска държавна власт и управление, Южна Добруджа е разделена на четири зони. Сухопътните сили на българската войска на 21, 25 и 28 септември и на 1 октомври навлизат в определените региони. На 1 окт. 1940 г. е премахната румънската окупация в третата зона – Силистра, където българската армия е посрещната към 15:00 часа. Те са посрещнати от възторженото население под специално направена арка, под звуците на марша „О, Добруджански край!”, изпят за първи път от хористите на "Седянка", облечени в народни носии. В същия ден военно подразделение достига до общините на североизточната част на Южна Добруджа край Черно море. Непосредствено след това ген.-лейтенант Георги Попов е назначен за генерал-управител на Южна Добруджа.

2024  Регионална библиотека "Партений Павлович"   globbersthemes joomla templates