ПАМЕТНИК НА ПАДНАЛИТЕ ЗА СВОБОДАТА ДОБРУДЖАНЦИ

Местоположение: площад „Свобода”, до сградата на общината. Датировка: 10 май 1958 г.

Автори: на архитектурната част на монумента – арх. Иван Найденов, Георги Коцев от Ботевград и Павел Метеоров от Силистра. На пиедестала е поставена фигурата на Дочо Михайлов, а автор на скулптурата е Георги Коцев от Ботевград (макар някои съвременници от това време да твърдят, че и фигурата на Дочо Михайлов е изваяна от Павел Метеоров).

Исторически факти: През месец май 1958 г. в Силистра се открива паметник в чест на българите от Силистренска област, дали живота си за освобождаването на Южна Добруджа. Сред населението той е придобил популярност като „Паметника на Дочо Михайлов”.

Революционното добруджанско движение заема видно място в историята на България. Несправедливите мирни договори, с които са извършени редица териториални промени и откъсването на Южна Добруджа от майка България, са в явно противоречие с историческата справедливост.  Добруджанската революционна организация, активни ръководители и дейци на която са Дочо Михайлов, Димитър Дончев, известен с псевдонима Доктора, д– р Петър Вичев и редица други, се борят за освобождението на Добруджа. Дочо Михайлов, организатор и ръководител на Добруджанската революционна организация, е убит от полицията, заедно с четирима свои другари край село Никола Козлево (Джaвел), Ново пазарско. Димитър Дончев – Доктора е убит от румънската кралска полиция. Д– р Петър Вичев е убит в София. Георги Кроснев, един от създателите на ДРО, е убит в Жилава. В Кюстенджа (Констанца) са разстреляни Велико Маринов и Дончо Илиев. В Добрич и околността са убити Добри Атанасов и Георги Сотиров. В борбата за свободата на Добруджа загиват още много добруджанци.

Из вестник „Силистренска трибуна”: „Тържествата по случай откриването на паметника на добруджанските революционери са започнали още от вечерта на 10 май и продължават и на другия ден. Има гости от страната и добруджанските околии, както и от Румъния. Привечер по украсената със знамена, плакати и лозунги главна улица се задава траурно шествие. Колоната бавно пристъпва под звуците на духов оркестър. Стари дейци на Добруджанската революционна организация носят червени метални сандъчета с костите на загиналите за свободата на Добруджа Дочо Михайлов, Димитър Дончев – Доктора, и др., за да ги поставят в костницата на паметника. Заедно с колоната върви поток от хора. Нощта се е спуснала вече на града, но площадът е осветен от множество светлини. Започва тържествената заря. Изнасят се многобройни слова за делото добруджанските революционери, паднали за свободата на Добруджа. Присъстващите почитат паметта на героите с едноминутно мълчание Тишината се нарушава само от звуците на „Вий жертва паднахте..“ Започва картечна и пушечна стрелба. Снопове от разноцветни ракети обсипват тъмно– синьото небе. На 11 май празнично украсеният град приема хиляди със знамена, плакати и цветя, дошли да почетат паметта на падналите за свободата на Добруджа. Пристигнаха и много гости от Румъния – Кюстенджа (Констанца), Тулча, Баняса, и с. Добромир, родното село на Димитър Дончев – Доктора. В 9, 30 ч. към трибуната се отправят официалните лица и гостите, дошли за тържествата, както и много близки и сподвижници на загиналите революционери. Сред гостите са и живите участници в четата на Дочо Михайлов: Стефан Димитров Макаров от с. Карамурад (Златия), Енчо Георгиев от с. Новаково, Варненско. Васил Митев Пецев от с. Бабук, братът на Дочо Михайлов, майката и сестрата на Димитър Дончев – Доктора, както и много други близки на загиналите. Провежда се тържествен митинг, съпроводен със слова на официални лица. Димитър Ганев прерязва трицветната лента и официално открива паметника. По случай откриването на паметника на революционери, в същия ден, в Силистра, са се провели състезания по баскетбол между „Фарул” — Кюстенджа (Констанца) и „Доростолски юнак” и по футбол, между „Марина" — Кюстенджа (Констанца) и „Доростолски юнак". По време на тържествата границата с Румъния е била напълно отворена за три дни и е можело свободно да се преминава в двете държави, организирани са били много родови срещи.”

Описание: Скулптурно– архитектурната композиция представлява постамент с фигура на революционер. На източната и западната страни на пиедестала скулпторът Павел Метеоров вгражда барелефите на съратниците му – д– р Петър Вичев и Димитър Дончев – Доктора. На третата страна има релеф с революционна тематика. След години, в кухината на пиедестала са поставени урните с тленните останки и на други добруджанци, борили се за свободата, а имената им са изписани на плоча, монтирана на северната страна на паметника.

През 2003 г. Община Силистра частично реставрира и обновява барелефните изображения на добруджанските дейци върху гранитния им постамент. Те са изчистени от патината и им е нанесено прясно покритие от бронз. Напълно възстановени са и бронзовите букви, с които са изписани имената на всички загинали за освобождението ни от румънската окупация. През 2018 г. Община Силистра реставрира основно паметника.

Надписи:

Дочо Михайлов Драганов, роден в с. Бабук 1895 г., убит в с. Дживел 1926 г.

Димитър Дончев (Доктора), 1896–1931

Д– р Петър Вичев 1886–1933

Георги Димов Кроснев 1896–1937

Добри Атанасов (Орлов) 1901–1944

Борис Калчев Радев 1901–1924

Станчо Георгиев (Саров) 1903–1941

Йордан Йорданов Димов 1913–1938

Тодор Николов Бонев 1911–1941

Тончо Стоянов Гълчавов 1904–1925

Гено Добрев Друмев 1903–1926

Георги Гицов Марков 1894–1926

Йордан Маринов Петров 1911–1943

Иван Димитров Стайков 1919–1942

Стойчо Костов Алексиев 1912–1944

Саул Михел Авербух 1913–1944

Антон Великов Антонов 1894–1944

Добрана Георгиева Нейчева 1907–1944

Марин Райчев Иванов 1912–1944

Тодор Димитров (Господжаков) 1903–1926

2024  Регионална библиотека "Партений Павлович"   globbersthemes joomla templates